Kontakty

Bzzzz máte na nás jakýkoliv dotaz? Nebo si s námi chcete jen tak popovídat o našich včelkách a o cestě, po které jdeme?

Budeme moc rádi, když nám brnknete na telefon nabo písnete e-mail.

tf   731 631 280              email   klarka@ceskejmed.cz

Moc rádi Vám bleskově odpovíme!


 

 home  Nebo nás navštivte osobně přímo u nás, budeme rádi!

 sipka

Českejmed.cz, Ondřej Zikmund

Dolní Bory 55

Dolní Bory 594 61

okr. Žďár nad Sázavou


O našem včelařství


Vítejte u nás, na včelí farmě Českej Med, včelařství Zikmundovi.

 

Jmenuji se Ondra Zikmund a na tomhle světě běhám už 28 let.

40171993_281700025766106_2672879571321225216_n


 Jak jsem se ke včelkám dostal?

Ke včelám jsem „přičuchnul“ už ve svých 14 letech jako pomocník. Tuhle možnost mi dala rodina, kdy u mých příbuzných v nedalekém Vatíně zůstal včelín po prababičce, která včelařila desítky let. Jako každý i prababička stárla, postupem času se už nemohla o včely dál starat a nástupce bohužel nebyl. No uznejte, co by si s tím počal sám čtrnáctiletý kluk, kterým jsem tehdy byl.

Situace se tehdy chopil můj táta, který nechal včelín převézt k nám do Borů. Kapacitně byl včelín na 7 včelstev, které jsme dle různých metodik a nabytých zkušeností udržovali.


vcelin


Chci to dělat prostě jinak, lépe...

 Jak už to tak bývá, syn mývá s tátou vždy odlišné názory. Navíc táta ani neměl chuť včely dál rozšiřovat. Zato já byl pravý opak, včelaření mě brzy začalo bavit a postupně jsem se prokousal zkušenostmi až na současných 100 včelstev.

 

Byla  spousta trnitých období, protože u včel každá jedna chyba znamená promeškat celý rok. Je zde velká setrvačnost, ale i tak mi až větší počet včelstev ukázal, že každá chyba je k nezaplacení a pokud si člověk těmito chybami neprojde, nikdy se jim do budoucna nedokáže postavit.

Postupně jsem zjistil, že si ve včelách půjdu svojí cestou a že doby desítky let starých metodik jsou už pryč. K tomuto rozhodnutí a uvědomění mě nasměrovala mimo jiné i současnost, kdy se včely povinně léčí rakovinotvornými jedovatými léčivy, aniž by se zjišťoval skutečný zdravotní stav včel. Následkem pak jsou pak rezistentní včely, medy plné antibiotik a podobně.


včelky


Změna, která přišla a za kterou děkuji...

Včelařinu se tedy snažím dělat tak, jak chtějí samotné včelky a ne tak, jako je to už desítky let mezi včelaři zažitoPřed dvěmi lety jsem přešel na takzvanou volnou stavbu, kde do včel nevkládám člověkem vytvořené mezistěny (předlohy pro stavební díla včel) z pochybných vosků. Dobrou cestu nevidím ani v mezistěnách z vlastního vosku, jelikož i v této variantě se zde opět jenom kumulují nemoci, které se pak v chovu točí pořád dokola.

Včelky u nás přechodem na volnou stavbu (stavbu plástů bez předloh, tak jako je to včelám přirozené) získaly opravdovou svobodu. Rámek si vystaví novým dílem z vosku, který samy vyprodukují. Dochází tak k obrovské obměně včelího díla, které má zásadní vliv na zdraví včel a v neposlední řadě i na kvalitu medu.

Najednou dokonce vidím i věci, které jsem neustálou diktaturou,co a jak mají včely přesně dělat, neviděl. Teď už dokážu v plástu vyčíst například rojovou náladu nebo zdravotní a fyzickou pohodu včelstva.

Tento krok stál hodně sil a přešlapů, ale nyní v něm vidím budoucnost, něco nového, co funguje a fungovalo miliony let před tím, než do včelího systému zasáhl člověk.


11


Za tímto krokem si stojím a chci jej představit i ostatním 

Léčiva se snažíme eliminovat na úplné minimum. A například k odstranění varoázy používáme přírodní metody – bezplodové období, kdy varoa roztoč nemá na čem vegetovat a tím se ho zbavujeme.

Největším problémem je ustát tlak dnešní doby v níž člověk, který nejde s davem, nechce podporovat byznys s léčivy a chce dělat věci prostě jinak a lépe, musí vynaložit mnoho úsilí k tomu, aby se prosadil. A přesně takto to mám i já. Místo toho bych raději vynaložil svoje síly do dalšího zkoumání včel a hledání, jak se postavit nemocím, které ve včelách gradují.

Zatím je pro všechny jednodušší svést vše na zemědělské postřiky nebo na Babiše a tlouct se do prsou, jak máme zdravé včely, ale tyto vlivy nám to kazí. Já touto cestou svádění viny jít nehodlám a věřím, že když vytrvám, tak změna přijde. Ne pro mě, já už přišel na správnou cestu, ale i u dalších včelařů. Jde o to chtít, chtít vidět nový, jiný, lepší směr.


 9


Snad jsem Vás moc neznudil, a Vám, kteří jste můj příběh a myšlenku dočetli až sem, mockrát děkuji.

Tímto jsem Vám chtěl představit naši farmu a její fungování. Teď už tedy víte, odkud a z jakých podmínek chovu pochází náš medík.

Budeme moc rádi, pokud jej budete chtít ochutnat, těšíme se na Vás!


jaondra 

Váš Ondra s Klárkou! ♥

 

 

Kontaktní formulář

Nevíte si s něčím rady, nebo potřebujete poradit, neváhejte nás kontaktovat.